95.3k views
5 votes
The school principal orders 6 new chalkboard for each grade. There are 3 grades in the school. Each new chalkboard cost $98. What is the total cost for the new chalkboards? Explain how you found your answer.

User Jenming
by
7.3k points

2 Answers

2 votes
6 per grade, 3 grades in school. Multiply these 2 numbers to find out how many total chalkboards the principal is ordering.
6(3)=18, the principal is ordering 18 new chalkboards.

Since each chalkboard costs $98, multiply 18 by $98 to find the total cost of all the chalkboards.
18(98)=1764. The new boards cost will be $1,764.
Final Answer:
The total cost of the new chalkboards will be $1,764.
User Jacobytes
by
7.6k points
4 votes
6 chalk boards x 3 grades = 18 chalk boards
18 chalk boards x $98 per chalk board = $1,764
User Codingbuddha
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories