163k views
1 vote
Trevon had $24 to spend on five pens. after buying them he had $4. how much did each pen cost?

User Madhav Jha
by
7.9k points

2 Answers

5 votes
$24-$4=$20 spent

$20/5 pens= $4 each.
User Piet Van Dongen
by
7.8k points
4 votes
Well since he had $4 left, that would mean he spent $20. 20/5=4 so one pen was $4.
User StanleyD
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.