107k views
1 vote
Ji Sunn spent $24 at the local farmer’s market. She bought apples that cost $4 per pound and raspberries that cost $6 per pound. Which equation can be used to represent the amount of raspberries, r, in terms of apples, a?

User Yannisf
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

r = 4 -2/3 a

Explanation:

She spent in total 24 dollars. So, you can set the equation equal to 24.

? = 24

It costs $4 per pound for apples and $6 per pound for raspberries. You could represent apples as 4a and raspberries as 6r. Put this into the equation.

4a + 6r = 24

Now set the equation equal to r. You have to get r alone on one side.

4a + 6r = 24

(4a + 6r) - 4a = (24) - 4a

6r = 24 - 4a

6r = (24 - 4a)/6

r = 4 - 4/6 a

r = 4 - 2/3 a

User Mohammad Adib
by
6.7k points
3 votes
4a+6r=$24 Check ur answer atthe back of ur textbook
User Kevin Elliott
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.