11.9k views
6 votes
How much kinetic energy does a 0.104 kg hamster have if it is moving at 24.0 m/s?

User Bkmoney
by
7.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

30J

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Mass of hamster = 0.104kg

Velocity = 24m/s

Unknown:

Kinetic energy = ?

Solution:

Kinetic energy is the energy due to the motion of a body. It is mathematically derived by;

Kinetic energy =
(1)/(2) m v²

m is the mass

v is the velocity

Kinetic energy =
(1)/(2) x 0.104 x 24² = 30J

User Marcel H
by
6.7k points