193k views
5 votes
What is the unit price if 4 pounds of fruit cost $6.48

2 Answers

5 votes
The cost would be 6.48÷4 = $1.62 per pound. 
User Benjith Mathew
by
7.3k points
3 votes
It's $6.48 divided by 4. So the answer is $1.62
User Honza Pokorny
by
7.7k points

No related questions found