80.4k views
3 votes
The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears?

c = 1.41/n
c = 1.41 + n
c = 1.41 − n
c = 1.41n

2 Answers

3 votes
C=1.41n

The reason why, is because that's the total cost of one pound. So you multiply it to get the over all cost of the pounds you have
User Dreamflasher
by
7.6k points
1 vote
c = 1.41n, because pears are 1.41 per pound, and "per" can describe multiplication.
User Hyperboreus
by
8.6k points