menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Marissa can buy 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25.…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Marissa can buy 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25.…
asked
Dec 12, 2017
172k
views
0
votes
Marissa can buy 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25. Wich way costs less for 10 oranges? Explain.
Mathematics
middle-school
Henry Pham
asked
by
Henry Pham
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Marissa should buy the bag to save .25 cents.
Adding .45 cents to each 1 orange would mean buying 10 separate oranges would cost her $4.50.
Eugene Morozov
answered
Dec 18, 2017
by
Eugene Morozov
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 10, 2024
64.8k
views
5. Marissa can buy 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can by 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25. Which way costs less
Tumbleweed
asked
Oct 10, 2024
by
Tumbleweed
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
64.8k
views
asked
Aug 12, 2017
181k
views
Marissa can but 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25. which way costs less for
Fernando Wittmann
asked
Aug 12, 2017
by
Fernando Wittmann
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
181k
views
asked
May 24, 2017
97.6k
views
Marissa can buy 3 oranges for $1.35,4 oranges for $1.80,or 5 oranges for $2.25 .marrisa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25. which way costs less for
Fernando Madruga
asked
May 24, 2017
by
Fernando Madruga
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
97.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org