73.8k views
1 vote
If 5.5 pounds of grapes cost $10, what is the unit rate in price per pound?

1 Answer

14 votes

Answer:

$1.82 per pound

Explanation:

If 5.5 pounds of grapes cost $10, what is the unit rate in price per pound?-example-1
User Sameh Deabes
by
6.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.