12.7k views
1 vote
Sophia spent 7.30 for school supplies. She spent 3.00 for a notebook and 1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers.If each eraser had the same cost, how much did she spend for each eraser? plz hlep fast?

User Neige
by
7.3k points

1 Answer

2 votes
$7.30 - (3.00+1.75) = $7.30 - $4.75 = $2.55
Divide by 3 (3 = number of erasers)
$2.55/3 = $0.85 per eraser.
User Xavier Delaruelle
by
7.0k points