menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Sophia spent 7.30 for school supplies. She spent 3.00 for a notebook and 1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers.If each eraser had the same cost, how much did she spend…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sophia spent 7.30 for school supplies. She spent 3.00 for a notebook and 1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers.If each eraser had the same cost, how much did she spend…
asked
May 10, 2017
12.7k
views
1
vote
Sophia spent 7.30 for school supplies. She spent 3.00 for a notebook and 1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers.If each eraser had the same cost, how much did she spend for each eraser? plz hlep fast?
Mathematics
middle-school
Neige
asked
by
Neige
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
$7.30 - (3.00+1.75) = $7.30 - $4.75 = $2.55
Divide by 3 (3 = number of erasers)
$2.55/3 = $0.85 per eraser.
Xavier Delaruelle
answered
May 15, 2017
by
Xavier Delaruelle
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 1, 2017
39.2k
views
Sophia spent $7.30 for school supplies.she spent $3.00 for a notebook and $1.75 for a pen she also bought 3 large erasers of each eraser had the same cost how much did she spend for each eraser? Please
Edson Menegatti
asked
Sep 1, 2017
by
Edson Menegatti
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
39.2k
views
asked
Apr 25, 2018
78.0k
views
Sophia spent $7.30 for school supplies . she spent $3.00 for a notebook and$175 for a pen. she also bought 3 large erasers. if eacheraser had the same cost, how much did she spend for each eraser?
Wxactly
asked
Apr 25, 2018
by
Wxactly
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
78.0k
views
asked
May 13, 2021
53.5k
views
Sophia spent $6.70 for school supplies. She spent $3.00 for a notebook and $1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers. If each eraser had the same cost, how much did she spend for each eraser? Please
Alyssa Ross
asked
May 13, 2021
by
Alyssa Ross
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
53.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org