149k views
1 vote
What is the volume of 1.50 moles of chlorine gas at 273 k and 1.00 atm?

User Fidato
by
7.6k points

1 Answer

5 votes
pV=nRT

1atm = 10,000 Pa
V=?
n=1.5
R=8.314
T=273

can you work it out from this?

User KoCMoHaBTa
by
6.9k points