92.4k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$4.99 for 17 lb

The unit rate is $ /lb.

User Shazin
by
8.3k points

1 Answer

1 vote
4.99/17 = x/1
17x = 4.99
x=4.99/17
x =0.29
answer: unit rate is $0.29/lb
User QuantumLicht
by
8.1k points

No related questions found