50.6k views
3 votes
The cost in dollars of a class party is 59 + 13n, where n is the number of people attending. What is the cost of 44 people?

1 Answer

1 vote
59 + 13n = 59 + 13(44) = 59 + 572 = 631 The cost of 44 people is $631.
User CPlusSharp
by
6.5k points