Answer:
Take for example, the cost of mangoes increases by 20% per year. If today the a mango costs $1, then next year it would be $1.2. After another year it would be $1.44, then $1.73 and so on and so forth.
Another situation would be: The length of a rectangle is thrice as much as the width of the rectangle. The perimeter of the rectangle is equal to 20 units.
I hope I was able to provide what you were asking for. Have a good day.