196k views
1 vote
Sarah wants to find out how much time it would take to drive from her home to New York. At an average, she would drive at 55 miles per hour.

If the distance to be covered is 1150 km and a mile equals 1.61 km, how much time will the trip take (to the nearest hour)?

A. 13 hours
B. 21 hours
C. 29 hours
D. 34 hours

User Broccoli
by
6.7k points

2 Answers

1 vote
The answer to your question is 13 hours/A
User Mandela
by
7.3k points
3 votes

Answer: The correct answer is option is (A).

Step-by-step explanation:

Distance from Sara's home to New York = 1150 km = 714.265 mile

1 mile = 1.61 km

Speed of the Sara: 55 mile/hour


Time=(Distance)/(Speed)


=(714.265 mile)/(55 mile/hour)=12.98 hour\approx 13 hour

The correct answer is option is (A).

User Keiku
by
6.9k points