40.6k views
3 votes
whats the best buy? 32 ounces of cereal for $3.52 or 48 ounces of cereal for $6.24.how much cheaper per ounce is the better deal

1 Answer

6 votes
You would divide 32 into 3.52 for .11 per ounce.
You would divide 15 into 6.24 for .13 per ounce

So the better deal is the 32 ounces which is .02 per ounce cheaper.
User Oliver
by
8.4k points

No related questions found