154k views
5 votes
What percent of a sample of As-81 remains un-decayed after 43.2 seconds

2 Answers

4 votes

Answer:

40.4%

Step-by-step explanation:

MF=MI·(
(1)/(2)^n)

=100·(
(1)/(2)^(43.2/33))

=40.4%

User Matto
by
6.0k points
0 votes
where Ao = starting amount, At = amount after time t, and k = rate constant

You are given that the half-life is 33 seconds
Calculate the rate constant
ln(2/1) = kx33 sec
0.693 = kx33
k = 0.0210 s^-1

Now calculate the amount left after 43.2 sec
ln(100%/A1%) = 0.0210 x 43.2
ln(100/A1) = 0.9074
100/A1 = 2.478
A1 = 40.4%
User Gerson Malca Bazan
by
7.3k points