menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
asked
Mar 10, 2017
199k
views
1
vote
determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
Mathematics
college
Somnath Kadam
asked
by
Somnath Kadam
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
12 oz noodles for $2.39
2.39/12<3.25/16
0.199<0.203
SnakeEyes
answered
Mar 17, 2017
by
SnakeEyes
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 12, 2024
214k
views
Prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. He buys a 1-pound (1 lb) bag of peanuts for $1.20. What is the unit price per ounce Prayut pays for the peanuts? (16 oz = 1 lb) A) $0.
Jaap Oudejans
asked
Apr 12, 2024
by
Jaap Oudejans
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
214k
views
asked
Jul 20, 2024
78.0k
views
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth. noodles 42 oz at $3.40 14 oz at $1.31
Loko
asked
Jul 20, 2024
by
Loko
7.3k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
78.0k
views
asked
Jul 3, 2021
112k
views
Egg noodles: Package A is 12 oz. for $0.99. Package B is 2 lbs. for $2.56 Which is the better deal
Djunod
asked
Jul 3, 2021
by
Djunod
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org