menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
asked
Mar 10, 2017
199k
views
1
vote
determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
Mathematics
college
Somnath Kadam
asked
by
Somnath Kadam
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
12 oz noodles for $2.39
2.39/12<3.25/16
0.199<0.203
SnakeEyes
answered
Mar 17, 2017
by
SnakeEyes
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 12, 2024
214k
views
Prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. He buys a 1-pound (1 lb) bag of peanuts for $1.20. What is the unit price per ounce Prayut pays for the peanuts? (16 oz = 1 lb) A) $0.
Jaap Oudejans
asked
Apr 12, 2024
by
Jaap Oudejans
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
214k
views
asked
Jul 20, 2024
78.0k
views
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth. noodles 42 oz at $3.40 14 oz at $1.31
Loko
asked
Jul 20, 2024
by
Loko
7.3k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
78.0k
views
asked
Jul 3, 2021
112k
views
Egg noodles: Package A is 12 oz. for $0.99. Package B is 2 lbs. for $2.56 Which is the better deal
Djunod
asked
Jul 3, 2021
by
Djunod
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org