169k views
4 votes
which unit rate is the lowest price per ounce? choice a: 30 ounces of chocolate chips for $2.49 choice b: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 choice a choice b the unit rates are equal. the unit rates cannot be determined.

2 Answers

4 votes

Answer:

The unit rates are equal.

Explanation:

Step 1: Divide
30 ÷
2.49

Step 2:
40 ÷
3.32

Step 3: They both equal
12.04

User Sizzle
by
8.2k points
2 votes
choice a and b are equal, you divide 30÷2,49
and 40÷3,32 they both equal 12,04
User Arnaudjnn
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories