229k views
1 vote
32 cans of coke cost a total of $8.96. what is the cost per can? let c represent the cost for one can of coke

User Voglerr
by
6.4k points

1 Answer

6 votes
Divide 32 by 8.96 to get the unit rate. c≈4$ 
User TheBestBigAl
by
7.7k points