4.9k views
2 votes
What is the mass of a baseball that has a kinetic energy of 100 J and is traveling at 5 m/s?

User Jolan
by
7.0k points

2 Answers

1 vote
8 kilograms. By using the formula M = KE / (V * V).
User Aet
by
6.4k points
4 votes
kinetic Energy = 0.5 * M * V^2
100J = 0.5 * M * 25
100J = 12.5 *M
100J / 12.5 = 8
User Florin Andrei
by
7.0k points