9.5k views
5 votes
6 meters and at the speed of 6 meters a mintun how many hours does it take

2 Answers

0 votes
Time to cover 6 meters at a speed of 6 meters a minute.

Distance = 6 m, Speed = 6 m/min

Time = Distance / Speed

Time = 6 m / 6 (m/min)

= 1 minute.

But 60 minutes = 1 hour.

1 minute = 1 / 60 hour.

Time = (1/60) hour.

Hope this helps.
User CWarrington
by
6.9k points
5 votes
1/60 ._. subscribe yolo
User Adrien Coquio
by
7.7k points