Answer: The height of the ball would be 0.355 meters at the top of the sixth path.
Explanation:
Since we have given that
Initial height = 1.5 meters
Rate of growth = 75%
So, we need to find the height at n paths.
Since it forms geometric progression.
Here, a = 1.5
r = 0.75
So, nth term becomes

We need to find the height at the top pf the sixth path.
So, it becomes,

Hence, the height of the ball would be 0.355 meters at the top of the sixth path.