204k views
0 votes
A savvy shopper combines a 25% off coupon with the store’s existing 25% off sale. Ignoring sales tax, how much of the base price should the shopper expect to pay?

a.
75%
b.
56.25%
c.
50%
d.
43.75%

User Emelina
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Answer: This is late but they can expect to pay b.)56.25%


User Nathan Phetteplace
by
7.1k points
5 votes

Option B = 56.25% is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Let the base price be represented by = x

While using coupon, price becomes =
(100-25)x=75%

While using existing 25% off sales, price is same =
(100-25)x=75%

So, the shopkeeper will pay
0.75*0.75=0.5625

This becomes 56.25%

Hence, option B is the answer.

User Mudri
by
7.0k points