76.8k views
0 votes
What mass of sodium chloride is produced if 92.0 g if sodium reacts with excess chlorine?

User Tharen
by
6.8k points

2 Answers

5 votes
Well, the sodium has an atomic weight of 22.99 g/mol. Chlorine has an atomic weight of 35.45 g/mol. NaCl has an atomic weight of 58.44g/mol. Therefore, and making some calculations, we may say that 92g of sodium would yield 233.86g of sodium chloride
User Dmytro Shevchenko
by
6.8k points
3 votes
The reaction equation:
2Na + Cl₂ → 2NaCl
Molar ratio of Na to NaCl = 2 : 2 = 1
Moles of Na = 92/23
= 4
Moles of NaCl = 4
Mass NaCl = moles x Mr
= 234 grams
User Alex Fish
by
7.1k points