107k views
2 votes
A rectangular solid has sides of 6 cm, 8 cm, and 10 cm.

What is its surface area?


188
376
480
12,800

User Kyoung
by
6.6k points

2 Answers

2 votes

The Answer is B, 376

6 votes
To calculate the value of the surface of a rectangular solid, we add up all of the areas of the faces of the solid. For a rectangular solid, we calculate as follows:

SA = 2lw + 2wh + 2lh
SA = 2x6x8 + 2x8x10 + 2x6x10
SA = 96 + 160 + 120
SA = 376 cm^3

Therefore, the correct answer is the second option. Hope this answers the question. Have a nice day.
User Shenice
by
6.9k points