Final answer:
To neutralize 14.0 ml of 0.300 M NaOH, 8.4 mL of 0.500 M HCl solution is needed.
To neutralize 19.0 ml of 0.200 M Ba(OH)2, 15.2 mL of 0.500 M HCl solution is needed.
Step-by-step explanation:
To find the volume of 0.500 M HCl solution needed to neutralize each solution, we use the balanced chemical equation:
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H2O(l)
For the neutralization of 14.0 mL of 0.300 M NaOH, we can use the equation to determine the moles of NaOH:
0.300 M NaOH × 0.0140 L NaOH = 0.0042 mol NaOH
Since the ratio of HCl to NaOH is 1:1, we know that 0.0042 mol of HCl is required.
Using the definition of molarity, we can calculate the volume of 0.500 M HCl needed:
Volume of 0.500 M HCl = 0.0042 mol HCl / 0.500 M HCl = 0.0084 L HCl = 8.4 mL HCl
Similarly, for the neutralization of 19.0 mL of 0.200 M Ba(OH)2, we can calculate the moles of Ba(OH)2:
0.200 M Ba(OH)2 × 0.0190 L Ba(OH)2 = 0.0038 mol Ba(OH)2
Using the 1:2 ratio of HCl to Ba(OH)2, we know that 2 mol of HCl are required for every 1 mol of Ba(OH)2.
Thus, 2 × 0.0038 mol = 0.0076 mol of HCl is required.
Using the definition of molarity, we can calculate the volume of 0.500 M HCl needed:
Volume of 0.500 M HCl = 0.0076 mol HCl / 0.500 M HCl = 0.0152 L HCl = 15.2 mL HCl