60.2k views
0 votes
The earth rotates about its pole once every 24 hrs. The distance from the pole to a location on the Earth is 35* north latitude is about 3243.8 miles. Therefore, a location on Earth at 35* north latitude is spinning on a circle of radius 3242.8 miles. Compute the linear speed on the surface of the Earth at 35* north latitude.

User Davidrelgr
by
6.8k points

1 Answer

1 vote
The angular velocity, ω=
2π/t; t = 24 hrs = 24 x 3600 seconds = 86400 s
ω = 7.27 x 10⁻⁵
v = ωr
= 7.27 x 10⁻⁵ x 3242.8 x 1.6 x 1000 (converting miles to meters)
= 377.2 m/s
User Amos Egel
by
6.5k points