222k views
4 votes
Find the distance, in meters, a particle travels in its first 10 seconds of travel, if it moves according to the velocity equation v(t)= 49 _ 9.8t (in meters/sec).

A: _49
B: 0
C: 245
D: 441

User Hazem
by
7.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

245

Explanation:

I took the test

User Charmin
by
7.6k points
5 votes
the distance can be found with integ (v(t)= integ(49 _ 9.8t= 49t _ 9.8 /2 t^2
so D(t) = 49t _ 9.8 /2 t^2, for t = 10s, D = 49x10 _ 9.8 /2 x 100 =441
D = 441
User Milad Hatami
by
7.7k points