116k views
3 votes
Designer Dolls, Inc. found that the number N of dolls sold varies directly with their advertising budget A and inversely with the price P of each doll. The company sold 5200 dolls when $26,000 was spent on advertising and the price of a doll was set at $30. Determine the number of dolls sold when the amount spent on advertising is increased to $52,000. Round to the nearest whole number.

2 Answers

2 votes
1733 is what I think is the answer.
User Piotr Pasieka
by
6.8k points
2 votes

N=c * (A)/(P) \\ \\5200=c * (26000)/(30) \\c= (5200 * 30)/(26000)=6 \\ \\N=c * (A)/(P)=6 * (52000)/(30)= 10400
User SWdV
by
7.7k points