51.3k views
0 votes
Two paramedics are lifting a person on a stretcher. One of the paramedics exerts a force of 350 N at 58o above the horizontal and the other exerts a force of 410 N at 43o above the horizontal. What is the weight of the person and the stretcher?

2 Answers

2 votes

F1 = 350 N
q1 = 58.0°
F2 = 410 N
q2 = 43°
Fy,net = F1(sin q1) + F2(sin q2) = (350 N)(sin 58°) + (410 N)(sin 43)
Fy,net = 3.0 × 102 N + 2.8 × 102 N Fy,net = 580 N
User Ishant Garg
by
7.6k points
4 votes
Fy = Fy1 + Fy2
Fy = 350*sin(58) + 410*sin(43)
Fy = 576.44 N
User Daniel Lopez
by
7.6k points