menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?
asked
Oct 4, 2017
73.6k
views
2
votes
Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?
Mathematics
middle-school
Alexanderblom
asked
by
Alexanderblom
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Vasiliy Stavenko
answered
Oct 5, 2017
by
Vasiliy Stavenko
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Robin Clowers
answered
Oct 8, 2017
by
Robin Clowers
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 1, 2017
115k
views
Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?
Abude
asked
Apr 1, 2017
by
Abude
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
115k
views
asked
Sep 9, 2022
141k
views
Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of parmesan cheese that weighed 1 ⅛ pounds how much did he pay and if you can explain
Asdine
asked
Sep 9, 2022
by
Asdine
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
15
votes
141k
views
asked
Jan 7, 2022
84.5k
views
The alfredo pasta sells 296 units per week at $13 per plate. The eggplant parmesan sells 323 units at $10 per plate. Which has the higher dollar sales?
Piraces
asked
Jan 7, 2022
by
Piraces
7.5k
points
Business
high-school
2
answers
3
votes
84.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org