menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Three pounds of fish costs $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?
asked
Dec 7, 2017
94.7k
views
4
votes
Three pounds of fish costs $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?
Mathematics
middle-school
JanRavn
asked
by
JanRavn
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
$4.99 because 3 pounds is 14.97 and so u divide 14.97 by 3 to get how much one pound costs
Ujizin
answered
Dec 8, 2017
by
Ujizin
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The price is $4.99 per pound
Sathya
answered
Dec 13, 2017
by
Sathya
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org