menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
asked
Jan 6, 2017
26.5k
views
5
votes
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
Mathematics
middle-school
Freude
asked
by
Freude
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so u divide 11.25 by 5
Geoff Cox
answered
Jan 8, 2017
by
Geoff Cox
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
The cat food costs $2.25 per pound
TheMisir
answered
Jan 11, 2017
by
TheMisir
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org