26.5k views
5 votes
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?

User Freude
by
8.2k points

2 Answers

5 votes
$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so u divide 11.25 by 5
User Geoff Cox
by
8.1k points
2 votes
The cat food costs $2.25 per pound
User TheMisir
by
7.4k points

No related questions found