170k views
1 vote
If Tim spends $22.00 on 10 gallons of gas, how much did gas cost per gallon?

$2.00


$2.20


$2.50


$3.00

User Dparnas
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

The answer is obviously $2.20

User Scott McLeod
by
8.1k points
5 votes
22.00 / 10 = 2.20 per gallon
User Teg
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories