170k views
1 vote
If Tim spends $22.00 on 10 gallons of gas, how much did gas cost per gallon?

$2.00


$2.20


$2.50


$3.00

User Dparnas
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

The answer is obviously $2.20

User Scott McLeod
by
8.1k points
5 votes
22.00 / 10 = 2.20 per gallon
User Teg
by
7.5k points

No related questions found