215k views
0 votes
What is the rate of return on an $8500 bond purchased at $6500 with an 8% coupoun?

User MrSponge
by
7.2k points

1 Answer

3 votes
its 10.46% Face value = 8500 earns 8500*.08 = 680 per year 680/6500 = 0.1046
User Brg
by
6.8k points