67.7k views
3 votes
A grocery store sells three different quantities of sugar. A pound bag costs $1.10, a 2 pounds of a bag costs $1.98,and a 3 pounds of a bag costs $2.85. Describe how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.

1 Answer

0 votes


it changes by 88 cent


User Tuan Chau
by
8.7k points

No related questions found