29.8k views
4 votes
I could really use some help with Consumer Math A! Anyone?

2. When calculating total savings, you must ____. (1 point)
calculate the total cost of the item when not on sale and subtract the sales cost
calculate the total cost of the items at their sale price
add all of the items together and divide by the total number of items
calculate the total cost of the items at their sale price and subtract the original cost

3. You go to the grocery store and find that bread is $4.99/loaf or 2 loaves for $6.50. How much would you save by buying 2 loaves? (1 point)
$4.99
$2.51
$3.48
$1.49

4. You buy 2 gallons of milk at $2.48/gallon, 3 gallons of ice cream at $1.49/gallon, and 5 lbs of strawberries at $0.58/lb. What is your total cost? (1 point)
$12.33
$4.55
$10.01
$7.53

2 Answers

1 vote

The correct answers are:

calculate the total cost of the items at their sale price and subtract the original cost ; $3.48; and $12.33.

Step-by-step explanation:

In order to figure out how much you've saved, you must know how much the original price would have been. You also need to know the total amount you spent on the sale items. Subtract these and you get the amount you've saved.

Buying 2 loaves of bread at $4.99 each would be $9.98. Instead, you're buying them for $6.50; this is a savings of $9.98-$6.50 = $3.48.

2 gallons of milk at $2.48/gallon comes to 2*2.48 = $4.96. 3 gallons of ice cream at $1.49 per gallon comes to 3*1.49 = $4.47. 5 pounds of strawberries at $0.58/lb comes to 5*0.58 = $2.90.

User Navin Gupta
by
7.0k points
3 votes

Answer

2) calculate the total cost of the items at their sale price and subtract the original cost

3) $3.48

4) $12.33

Step-by-step explanation

Q2

Saving is the money left when you subtract all the expenses incurred when buying the product. In the question 2 above, the answer that best fits explains saving is, "calculate the total cost of the items at their sale price and subtract the original cost".

Q3

When buying one bread twice = 2 × $4.99 = $9.98

When two breads at once = $6.50

Saving = $9.98 - $6.50

= $3.48

Q4

Total cost = (2×2.48) + (3×1.49) + (5×0.58)

= 4.96 + 4.47 +2.90

= $12.33

User JoshOrndorff
by
6.8k points