The question is referred to how far the tip of the needle travel.
You have to imagine that the needle move in circular motion.
Also you have to know that the entire circle has a circumference = 2πr, where r is the length of the neddle, 16 cm.
Now this is a ratio problem, where Circumference / 360° = arc / 68°
Solve for arc.
arc = [2π16cm / 360°] * 68° = 18.99cm ≈ 19cm
Answer: 19 cm