31.1k views
2 votes
Which inequality models this problem? Eduardo started a business selling sporting goods. He spent $7500 to obtain his merchandise, and it costs him $300 per week for general expenses. He earns $850 per week in sales. What is the minimum number of weeks it will take for Eduardo to make a profit?

850w < 7500 + 300w

850w ≥ 7500 + 300w

850w > 7500 + 300w

300w > 7500 + 850w

User Ngoldbaum
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

The answer is 850w>7500+300w

User Chihiro
by
6.4k points
5 votes

Answer: 850w > 7500 + 300w


Explanation:

Let w be the total weeks of selling

Given: Eduardo spent $7500 to obtain his merchandise

costs of general expenses per week=$300

⇒ costs of general expenses for 'w' weeks= 300w

⇒ Total cost = $7500+$300w

Earning by him per week=$850

Earning by him in 'w' weeks=$850w

According to the given situation, is the minimum number of weeks it will take for Eduardo to make a profit is given by

Total earning > Total costs [∵Profit = earning- cost]

850w > 7500 + 300w

User McMa
by
7.2k points