19.7k views
1 vote
A soccer player practices kicking the ball into the goal from halfway down the field the time it takes for the ball to get to the goal from the time it was kicked averages about 3 seconds the soccer field is 90 meters long the player wants to know the average velocity of the ball is there enough information to calculate this ?

User RetnuH
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

On the test the answer is Yes, displacement is 45 meters, elapsed time is three seconds, and the direction is toward the goal.

User Cookiedough
by
7.5k points
4 votes
Velocity = 15 m/s

90/2 = 45 m
45/3 (seconds to reach) = 15 m



User Drubin
by
7.3k points