7.1k views
0 votes
Lexy throws a dart with an initial velocity of 25m/a at an angle of 60 degrees relative to the ground. What is the approximate vertical component of the i ritual velocity?

User DKab
by
7.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

The answer is D. 21.7 m/s

Step-by-step explanation:

sin60 = x/25

x = 21.65, rounded to one decimal is 21.7.

(Edg2020)

User Raphael Ahrens
by
7.5k points
4 votes
Initial velocity = 25 m/s, angle 60°

sin (60°) = opposed leg / hypothenuse = Vertical velocity / Initial velocity

=> Vertical velocity = initial velocity * sin (60°) = 25 m / s * 0.866 = 21.65 m/s
User Delaram
by
6.9k points