196k views
3 votes
A pakage of 5 pairs of inclated gloves cost $29.45 what is the unit costof the pairs of gloves

User Patrick M
by
9.3k points

1 Answer

5 votes
I'm not entirely sure of your question, but I'll try to answer haha. If you're asking what the unit would be for a pair of gloves, it would still be in dollars. If you're asking how much one pair of gloves costs, you would divide the total number (29.45) by the number of items you have (5 pairs). Your answer is $5.89 for a pair of gloves. Hope this helps, but sorry if it doesn't!
User Harishannam
by
9.1k points

Related questions

asked Oct 6, 2020 60.0k views
Anish Menon asked Oct 6, 2020
by Anish Menon
7.6k points
1 answer
2 votes
60.0k views
asked Apr 21, 2020 38.0k views
Rugnar asked Apr 21, 2020
by Rugnar
8.1k points
1 answer
1 vote
38.0k views