179k views
1 vote
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would you put on the y-axis? d. Plot the two points described. e. How much would 5 pounds of cherries cost? What did you do to solve this problem?

User Njho
by
8.0k points

1 Answer

5 votes
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

No related questions found