139k views
1 vote
Ms. Grange bought 7 pounds of bird seed for the total cost of $5.25. What is the cost per pound?

User NikT
by
8.8k points

2 Answers

5 votes
you divide 5.25 by 7 which is 0.75
User Raghavendra N
by
8.5k points
3 votes
.75 per pound. You just have to divide $5.25 by the number of pounds which is seven so $5.25 divided by seven equals .75
User Schnouki
by
8.3k points