menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ms. Grange bought 7 pounds of bird seed for the total cost of $5.25. What is the cost per pound?
asked
May 12, 2017
139k
views
1
vote
Ms. Grange bought 7 pounds of bird seed for the total cost of $5.25. What is the cost per pound?
Mathematics
middle-school
NikT
asked
by
NikT
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
you divide 5.25 by 7 which is 0.75
Raghavendra N
answered
May 14, 2017
by
Raghavendra N
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
.75 per pound. You just have to divide $5.25 by the number of pounds which is seven so $5.25 divided by seven equals .75
Schnouki
answered
May 17, 2017
by
Schnouki
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 4, 2021
229k
views
Fruited Plain, Inc, agrees to sell high-quality grain seed to Grange Co-op. Because only half of the quantity ordered is available, Fruited Plain ships a lesser quality seed in twice the amount of the
Jan Buchar
asked
Aug 4, 2021
by
Jan Buchar
8.7k
points
Business
college
2
answers
5
votes
229k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org