menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
There are two bottles of tomato ketchup, one weighs 720 g and costs £1.79, while the other weighs 460 g and costs £1.00. Which bottle gives better value for money? (Hint: you have to use ratios)
asked
Apr 14, 2015
117k
views
2
votes
There are two bottles of tomato ketchup, one weighs 720 g and costs £1.79, while the other weighs 460 g and costs £1.00. Which bottle gives better value for money? (Hint: you have to use ratios)
Mathematics
high-school
Lacco
asked
by
Lacco
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The better value would be the one that weighs
720 g and costs
$ 1.79.
Julien Spronck
answered
Apr 14, 2015
by
Julien Spronck
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Zakk Diaz
answered
Apr 20, 2015
by
Zakk Diaz
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 14, 2023
91.3k
views
Fahima buys 2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet 1 bottle of ketchup costing £1.60 3 packets of sausages Fahima pays with a £10 note she gets 30p change fahmia works out that one packet
DavidDunham
asked
Jun 14, 2023
by
DavidDunham
9.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
91.3k
views
asked
Dec 9, 2022
76.3k
views
Fahima buys 2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet 1 bottle of ketchup costing £1.60 3 packets of sausages Fahima pays with a £10 note. She gets 30p change. Fahima works out that one packet
NameSpace
asked
Dec 9, 2022
by
NameSpace
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
21
votes
76.3k
views
asked
Nov 6, 2023
40.2k
views
I buy packet of bread rolls costing £1.50 for each packet 2 bottle of ketchup costing £1.60 for each bottle 3 packets of sausages I pay with a £10 note. I get 50p change. How much does 1 packet of sausages
Idij
asked
Nov 6, 2023
by
Idij
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
40.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org