menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An amusement park has two types of season passes. Plan 1 costs a one-time fee of $129.00 for admission plus $7.00 every trip for parking. Plan 2 costs a one-time fee of $50.00 for parking plus $22.00 every
asked
Nov 20, 2017
159k
views
5
votes
An amusement park has two types of season passes. Plan 1 costs a one-time fee of $129.00 for admission plus $7.00 every trip for parking. Plan 2 costs a one-time fee of $50.00 for parking plus $22.00 every trip for admission. At about how many days are plan 1 and plan 2 equal in value?
Mathematics
middle-school
Jkyle
asked
by
Jkyle
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
If the number of trips is set as n, Plan 1 costs 129+7n and Plan 2 costs 50+22n. If you set these equal to eachother and solve, you will find the number of trips after which the Plans are equal in value.
129+7n=50+22n
79=15n
n=79/15
Subodh Joshi
answered
Nov 26, 2017
by
Subodh Joshi
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 28, 2018
147k
views
the park family is staying at a hotel near an amusement park for 3 nights the hotel cost $129 per night how much will there three nights stay in the hotel cost
HansUp
asked
Dec 28, 2018
by
HansUp
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
147k
views
asked
Dec 15, 2022
113k
views
In June 2020, Sue exchanges a sport-utility vehicle (adjusted basis of $122,240; fair market value of $152,800) for cash of $22,920 and a pickup truck (fair market value of $129,880). Both vehicles are
Jomoos
asked
Dec 15, 2022
by
Jomoos
7.9k
points
Business
college
1
answer
1
vote
113k
views
asked
Apr 1, 2022
165k
views
Sherrie just registered for her wedding. So far 6 items have been purchased from her list. Find the MEAN price of the purchased items. $29, $58, $15, $129, $75, $22 **Round to the nearest tenths EX. 18.
Tiago Fael Matos
asked
Apr 1, 2022
by
Tiago Fael Matos
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
165k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org