102k views
1 vote
Geoff charges $27 for 3 hours of swimming lessons. Anne charges $31 for 4 hours. How much more does Geoff charge per hour than Anne?

Write the rate as a fraction. Then find the unit rate.

User Mkubaczyk
by
8.7k points

1 Answer

4 votes
$1.25. If you divide each price by the hour amount then subtract the higher one, you will get your answer.

User Singuliere
by
8.3k points