menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
asked
Aug 25, 2017
158k
views
1
vote
Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
Mathematics
middle-school
Pinyi Wang
asked
by
Pinyi Wang
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Would it be half of 36
Sebastian Olsson
answered
Aug 28, 2017
by
Sebastian Olsson
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
$18 per controller; $36 divided by 2= $18
Eljay
answered
Aug 29, 2017
by
Eljay
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 16, 2018
102k
views
Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for game controller at Electronics Plus?
Mafue
asked
Oct 16, 2018
by
Mafue
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
102k
views
asked
Oct 10, 2019
76.5k
views
Randall bought 2 game controllers at electronics plus for$36. What is the unit rate for a game controller at electronics plus?
Victor Timoftii
asked
Oct 10, 2019
by
Victor Timoftii
7.4k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
76.5k
views
asked
Sep 24, 2017
114k
views
Guillmero wants to purchase a new controller for his video game System. He has a $10 off coupon for big electronics. At costmart there is a 25% off sale on any item . regular price for the controllers
InTOWN
asked
Sep 24, 2017
by
InTOWN
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
114k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org