80.2k views
0 votes
Melanie is buying soft drink cans for the work fridge. In the shopping catalogue, she sees a 10 can

pack for $6.00 and a 24 can pack for $15.96. Which is the cheapest way for Melanie to buy the soft
drink? Show all working

User Elvir
by
8.0k points

1 Answer

7 votes
If you buy the 10-pack you pay 60 cents per can ($6.00 / 10 cans = .60/can). If you buy the 24-pack, you pay more than 66 cents per can ($15.96 / 24 cans = .665/can). So it is cheaper to buy the 10-pack (60 cents vs. 66 cents for each can)
User Vitalliuss
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.