209k views
1 vote
An online music store offers 5 downloads for $6.25.Another online music store offers 12 downloads for $17.40.Which store offers the better deal?

User AlexOwl
by
7.7k points

1 Answer

4 votes
well, what you have to do is find the unit rate for each one of those prices and how you do that is by dividing each price by the downloads

so $6.25 divided by 5= $1.25

and then $17.40 divided by 12= $1.45


so that means the one with $6.25/5 downloads has a better deal!
User OwenP
by
8.2k points